Eterično ulje litsea bobice (litsea bobica eterično ulje) kao dodatak hrani za neke životinje odobreno je od strane EU
Prema Službenom listu Evropske unije, Evropska komisija je 12. aprila 2022. godine izdala Uredbu (EU) br. 2022/593, u skladu sa Uredbom (EZ) br. 1831/2003 Evropskog parlamenta i Vijeća, odobravanje eteričnog ulja litsea bobica (eterično ulje litsea bobica) kao dodatka hrani za neke životinje.
Prema uslovima navedenim u aneksu, ovaj aditiv je odobren kao aditiv za životinje u kategoriji "Senzorni aditivi" i funkcionalnoj grupi "Sjedinjenja ukusa". Datum isteka odobrenja je 2. maj 2032. Ovaj pravilnik stupa na snagu dvadesetog dana od dana proglašenja.
Hunan Nuoz Biological Technology Co., Ltd. je razvio inkluziono jedinjenje esencijalnog ulja litsea bobica, koje je završilo test na životinjama na svinjama, a učinak je vrlo dobar. To je visokokvalitetni dodatak stočnoj hrani.
Kompletan tekst Službenog lista Evropske unije nalazi se u prilogu
KOMISIJA ZA IMPLEMENTACIJU UREDBE (EU) 2022/593
od 1. marta 2022. godine
u vezi s odobrenjem eteričnog ulja litsea bobica kao dodatka hrani za određene životinjske vrste
(Tekst koji je relevantan za EGP)
EVROPSKA KOMISIJA,
Imajući u vidu Ugovor o funkcionisanju Evropske unije,
Imajući u vidu Uredbu (EZ) br. 1831/2003 Evropskog parlamenta i Vijeća od 22. septembra 2003. o dodacima za upotrebu u ishrani životinja (1), a posebno član 9(2) istog,
budući da:
(1)Uredba (EZ) br. 1831/2003 predviđa odobrenje aditiva za upotrebu u ishrani životinja i osnove i postupke za davanje takvog odobrenja. Članak 10(2) te Uredbe predviđa ponovnu procjenu aditiva odobrenih u skladu s Direktivom Vijeća 70/524/EEC
(2)Eterično ulje Litsea bobica odobreno je bez vremenskog ograničenja u skladu sa Direktivom 70/524/EEC kao dodatak hrani za sve životinjske vrste. Ovaj aditiv je naknadno upisan u Registar aditiva za životinje kao postojeći proizvod, u skladu sa članom 10(1)(b) Uredbe (EZ) br. 1831/2003.
(3)U skladu sa članom 10(2) Uredbe (EZ) br. 1831/2003 u vezi sa članom 7 iste, podnesen je zahtjev za ponovnu procjenu eteričnog ulja litsea bobica za sve životinjske vrste.
(4)Podnosilac zahtjeva je tražio da se aditiv razvrsta u kategoriju aditiva „senzorni aditivi” i u funkcionalnu grupu „jedinjenja arome”. Uz zahtjev su priloženi podaci i dokumenti koji se traže prema članu 7(3) Uredbe (EZ) br. 1831/2003.
(5)Podnosilac predstavke je tražio da se eterično ulje litsea bobica odobri i za upotrebu u vodi za piće. Međutim, Uredba (EZ) br. 1831/2003 ne dopušta odobrenje 'sjedinjenja arome' za upotrebu u vodi za piće. Zbog toga ne bi trebalo dozvoliti upotrebu eteričnog ulja litsea bobica u vodi za piće.
(6)Europska agencija za sigurnost hrane (u daljem tekstu: Agencija) zaključila je u svom mišljenju od 5. maja 2021. (3) da pod predloženim uslovima upotrebe eterično ulje litsea bobica nema štetnih efekata na zdravlje životinja, zdravlje potrošača ili životnu sredinu. Agencija je također zaključila da eterično ulje bobica litsea treba smatrati nadražujućim za kožu i oči, te kao sredstvo za preosjetljivost kože i respiratornih organa. Stoga Komisija smatra da je potrebno poduzeti odgovarajuće zaštitne mjere kako bi se spriječile štetne posljedice po ljudsko zdravlje, posebno u odnosu na korisnike aditiva.
(7)Agencija je dalje zaključila da je poznato da eterično ulje litsea bobica daje aromu hrani i da bi njegova funkcija u hrani za životinje bila u osnovi ista kao i u hrani. Stoga se ne smatra potrebnim dalja demonstracija efikasnosti. Agencija je također verifikovala izvještaj o metodama analize aditiva za životinje u hrani za životinje koji je dostavila Referentna laboratorija uspostavljena Uredbom (EZ) br. 1831/2003.
(8)Procjena eteričnog ulja litsea bobica pokazuje da su uslovi za odobrenje, kako je to predviđeno članom 5. Uredbe (EZ) br. 1831/2003, ispunjeni. Shodno tome, upotreba ove supstance treba biti odobrena kako je navedeno u Aneksu ove Uredbe.
(9)Trebalo bi obezbijediti određene uslove kako bi se omogućila bolja kontrola. Posebno, preporučeni sadržaj treba da bude naveden na etiketi aditiva za stočnu hranu. Kada je takav sadržaj prekoračen, na etiketi premiksa treba navesti određene informacije.
(10)Činjenica da eterično ulje litsea bobica nije dozvoljeno za upotrebu kao aroma u vodi za piće, ne isključuje njegovu upotrebu u krmnoj smjesi koja se daje putem vode.
(11)Budući da sigurnosni razlozi ne zahtijevaju hitnu primjenu izmjena uslova za odobrenje dotične supstance, prikladno je omogućiti prijelazni period za zainteresirane strane da se pripreme za ispunjavanje novih zahtjeva koji proizilaze iz odobrenja.
(12)Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su sa mišljenjem Stalnog odbora za bilje, životinje, hranu i hranu za životinje,
DONIJEO OVU UREDBU:
Član 1
Autorizacija
Supstanca navedena u Aneksu, koja pripada kategoriji aditiva „senzorni aditivi” i funkcionalnoj grupi „jedinjenja arome”, odobrena je kao dodatak hrani za životinje u ishrani životinja, u skladu sa uslovima navedenim u tom Aneksu.
Član 2
Prelazne mjere
1. Supstanca navedena u Aneksu i premiksi koji sadrže ovu tvar, a koji su proizvedeni i označeni prije 2. studenog 2022. u skladu s pravilima primjenjivim prije 2. svibnja 2022., mogu se nastaviti stavljati na tržište i koristiti dok se postojeće zalihe ne potroše.
2. Krmne smjese i krmne smjese koje sadrže supstancu kako je navedeno u Aneksu, a koje su proizvedene i označene prije 2. svibnja 2023. u skladu s pravilima primjenjivim prije 2. svibnja 2022., mogu se nastaviti stavljati na tržište i koristiti dok se postojeće zalihe ne popune iscrpljeni ako su namijenjeni životinjama za proizvodnju hrane.
3. Krmne smjese i krmne smjese koje sadrže supstancu kako je navedeno u Aneksu, a koje su proizvedene i označene prije 2. svibnja 2024. u skladu s pravilima primjenjivim prije 2. svibnja 2022., mogu se nastaviti stavljati na tržište i koristiti dok se postojeće zalihe ne popune iscrpljeni ako su namijenjeni životinjama koje nisu za proizvodnju hrane.
Član 3
Stupanje na snagu
Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objavljivanja u Službeni list Evropske unije.
Ova Uredba je u cijelosti obavezujuća i direktno se primjenjuje u svim državama članicama.
Sastavljeno u Briselu, 1. marta 2022.
Za Komisiju
Predsjednik
Ursula VON DER LEYEN